Michal Müller je v současné době jediným graduovaným hráčem a učitelem na citeru v České republice. Studoval klasickou citeru na Vídeňské konzervatoři. Ve světovém měřítku patří dnes mezi nejprogresivnější citeristy naší doby.
Jako sólový hráč je mezinárodně vyhledáván pro svůj osobitý výraz a neortodoxní přístup ke svému nástroji. Svou autorskou hudbou se pohybuje někde na hranici slovanských lidových kořenů, klasické hudby, blues, jazzu, world music, ambientní akustické hudby a volné improvizace. Pro citeru aranžuje skladby nejruznějších žánrů a období. V hudbě má rád volnost a možnost vlastního vyjadřování s velkým respektem k historii a tradici. Hru na citeru často doplňuje zpěvem. "Citera je muj nástroj, kterým se mohu vyjadřovat, skrze který mohu komunikovat".
Spolupracuje s hudebníky ruzných žánru (Jan Heinke, Ivan Acher, Musica Instrumentalis Schwerin, Njorek, Harald Oberlechner, Grzegorz Tomszewski, Jitka Šuranská, Magic Zither projekt na TFF Rudolstadt, Windros Festival Orchester, Mario Rinnerthaler, Karel Ružička, Miloš Dvořáček), improvizuje ke slovu, tanci i divadelním představením, skládá a nahrává divadelní a filmovou hudbu, příležitostně spolupracuje s radiem a televizí.
Na mezinárodní soutěži Ernst Volkmann Preis v Mnichově 2004 získal zvláštní cenu poroty právě pro svuj nekonvenční a originální přístup k citeře.
Pravidelně vyučuje na odborných citerových seminářích v Německu, Rakousku, Slovinsku a Čechách, jinak vyučuje soukromě i "na dálku" pomocí videokonferencí.
Pod svým labelem Flugzeug records produkuje a nahrává vlastní hudbu. V jeho studiu ale vznikají i další, vesměs akustické hudební projekty.
Pár slov k jeho dosavadní práci:
ZITHERBAU WÜNSCHE, od 2004-
Dlouholetá spolupráce s mistrovskou dílnou vyrábějící citery. Nejaktuálnejším produktem je Elektrická polorezonanční "lubovka" v altovém ladění.
BatoLaterna, 2022-
Divadelní představení pro batolata v produkci Laterny Magiky Národního divadla Praha, režie Hana Strejčková, zvukový design a hudba Michal Müller
ZTRÁTY A NÁLEZY, 2021-
Divadelní představení v režii Hany Strejčkové, zvukový design a hudba Michal Müller
HMYZÍ HOTEL BZZZ..., 2020-
Divadelní představení v režii Hany Strejčkové, zvukový design a hudba Michal MülleR
Opera STERNENHOCH - Ivan Acher, 2018-
Ojedinělé představení, v jehož hudbě hraje citera jeden z nosných partů. Soudobá opera Ivana Achera na motivy groteskního romaneta Ladislava Klímy byla kritiky vyhodnocena jako neklepší představení roku 2018. Nastudována pro Novou scénu Národního divadla v Praze.
PŮLNOC V POHRANIČÍ, 2019-
Divadelní představení v režii Hany Strejčkové, zvukový design a hudba živě Michal Müller (citera, špalek)
POUTNÍCI PO HVĚZDÁCH, 2018-
Pohybové divadlo v režii Hany Strejčkové, zvukový design a hudba živě Michal Müller (citera, smyčcová citera, špalek)
JAN HEINKE - Stahlcello, alikvotní zpěv, MICHAL MÜLLER - Citery
Experimentální duo vytvářející zvukové plochy, rytmy a melodie ruzných barev.
WINDROS FESTIVAL
spolupráce na festivalovém hudebním projektu 2014 a 2015 společně s: Wolfgang Meyering (D), Michael Waterstadt(D), Phoenix (DK), Poul Hoxbro(DK), Christine Lauterburg(CH), Brendan Power(AUS/UK), Radim Zenkl (USA/CZ), Jan Heinke(D), Alan Doherty(IRL), Dimitris Varelopoulos(GR), Valentin Arnold(AT), Kristian Bugge(DK), Petr Eget(DK), Tünde and Geza Fabri(HU), Ernst Poets(D). "http://www.windros-festival.de"
JITKA ŠURANSKÁ
Spolupráce na jejím CD "Nezachoď slunéčko", s nímž Jitka získala žánrovou cenu Anděl 2014 v kategorii World Music.
CANTO DI COSMO(D)
Multiinstrumentalista Heinz Grobmeier a perkusista Helmut Kaiser.
MUSICA INSTRUMENTALIS SCHWERIN - Soubor hrající barokní hudbu. Spolupráce na festivalu "Festspiele Mecklenburg-Vorpommern" 2010.
"MAGIC ZITHER"
Projekt worldmusic festivalu v Rudolstadtu 2004, jehož magickým nástrojem byla citera ve svých ruzných formách.
Spolecně s: Mei Han(CHN/CAN), Randy Raine Reusch(CAN), Timo Väänänen(FIN), Andrew Cronshaw(GB),Antal Racz(HUN), Abdullah Chhadeh(SY), Ibaa Abu Khalaf(PSE), Bernard O´Neil(GB)
ERNST VOLKMANN - PREIS
1. Mezinárodní soutěž pro Koncertní citeru, Mnichov 2004
Michal Müller zde získal zvláštní cenu poroty za osobité a neobvyklé pojetí svého nástroje.
NJOREK
Roku 2003 vzniklý projekt třech muzikantů a jejich nástrojů:
Michal Müller - citera, hlas
Jaroslav Olin Nejezchleba - violoncello, hlas
Standa Barek - kytara, hlas
Repertoár tvoří netradičně zpracované lidové motivy.
ZRCADLOVÉ SESTRY, 2002-2006
XXX
- akční film Hollywoodské produkce, 2002. Tady si zahrál sám sebe - citeristu v "Zither-baru". Citera se zde po více než půl století dostává na stříbrná plátna celého světa. Můžete zde slyšet melodii která puvodně pochází z anglického filmu "The Third Man" z roku 1947, ale v trochu jiném kabátku.
Častá spolupráce s ORF (rakouský státní rozhlas a televize). Například dětské hudební pořady Musik ABC nebo pořad pro prezentaci české literatury "Europa erlesen" (2000 - 2001).
Spolupráce s Českou Televizí na dokumentárním pořadu "Citerárium" (2001) a s kapelou Njorek "Noc s Andělem" (2004, 2005).
Spolupráce s BOX-TV ( TV-Prima). Originální soundtrack k dokumentu "Česko - Saské Švýcarsko" (20010.
Spolupráce s ARD - Soundtrack k dokumentu o Vídni (2000).
EINFACH SO!
Neformální setkání mladých evropských citeristu organizované společně s Ing. Janem Folprechtem a německým citeristou Tomy Temersonem (2001).
MINDUSTRY - elekro-dance-core. Základem muziky byl elektronický podklad spojený s živými bícími, el.kytarou a zkresleným zpěvem. Toto seskupeni doplouje Michal, dle svých časových možností jako občasný host svými citerovými party. Pro hru používá citeru se snímaeem pro plné využití efektového procesoru.
Ernst Volkmann - Stavitel moderních citer z Ingolstadtu.
Protože byl M.M. trochu drzý a kritický k jeho dosavadní výrobě, oplatil mu to citerou podle jeho představ. Naprosto předčila všechna očekávání.
Zim.503
Michal Müller (citera) a Mario Rinerthaler (perkusní nástroje). 1999 - 2000... Toi skladby z tohoto projektu sestávajícího se většinou z improvizace, se objevily na albu Zim.503.
Wiener Zitherensemble - Hannelore Laister. Citerový soubor jehož členem byl od roku 1996 až do roku 2001. Zabývá se jak originální citerovou tak aranžovanou klasickou literaturou.
Vienna Walks and Talks
Velice oblíbené prohlídky autentických míst, ve kterých se natáčel dnes již kultovní britský film "The Third Man" z roku 1947. Při prohlídkách prostor Vídeňského podsvětí, jakými byla hluboká sklepení či kanalizační systém, se staral o stylovou hudební produkci. K celému filmu totiž v originále hraje právě citera (1999 - 2001).
Richard Anstey, muzikant, skladatel a přítel který nám velice chybí, zemřel nečekaně na podzim 2004. Na jeho albu 2000 Years in the Footsteps of Jesus, najdete dvě skladby, husti protkané citerovými party (Wedding song, Road to Dammesek). Podobni tomu je i na jeho posledním projektu "Discord on the Danube". www.blueminor-records.com

